Maskussa peräti 6,59% kunnan asukkaista on jalkapallon pelipassipelaajia. Yli kuuden prosentin päästään myös Paimiossa (6,16%) ja Aurassa (6,12%). SPL Länsi-Suomen piirin kauden 2017 kunta- ja seuratilastot on nyt julkaistu.
Koko Länsi-Suomen piirin alueella vähän reilusta 700 000 asukkaasta melkein 3% pelaa jalkapalloa tai futsalia seurassa. Piirin toiminta-alueella Satakunnan ja Varsinais-Suomen maakunnissa on yhteensä 45 kuntaa, joista jalkapallon ja/tai futsalin seuratoimintaa on 35 kunnassa. Seurakohtaiset pelaajamäärät löytyvät kuntatilastojen alapuolelta.
| Kunta | Asukasluku 31.12.16 | Seuroja (2017) |
Pelipassipelaajia 2017 |
Pelaajia % asukasluvusta |
Pelaajia % piirin pel.määrästä |
| Aura | 3 984 | 1 | 244 | 6,12 | 1,19 |
| Eura | 12 004 | 1 | 345 | 2,87 | 1,69 |
| Eurajoki | 9 418 | 2 | 356 | 3,78 | 1,74 |
| Harjavalta | 7 240 | 1 | 231 | 3,19 | 1,13 |
| Honkajoki | 1 759 | 0 | 0 | 0,00 | 0,00 |
| Huittinen | 10 403 | 1 | 407 | 3,91 | 1,99 |
| Jämijärvi | 1 915 | 0 | 0 | 0,00 | 0,00 |
| Kaarina | 32 738 | 8 | 1 684 | 5,14 | 8,24 |
| Kankaanpää | 11 637 | 1 | 194 | 1,67 | 0,95 |
| Karvia | 2 449 | 0 | 0 | 0,00 | 0,00 |
| Kemiönsaari | 6 872 | 3 | 293 | 4,26 | 1,43 |
| Kokemäki | 7 498 | 1 | 145 | 1,93 | 0,71 |
| Koski TL | 2 416 | 0 | 0 | 0,00 | 0,00 |
| Kustavi | 908 | 0 | 0 | 0,00 | 0,00 |
| Laitila | 8 520 | 1 | 142 | 1,67 | 0,70 |
| Lieto | 19 418 | 3 | 635 | 3,27 | 3,11 |
| Loimaa | 16 267 | 2 | 228 | 1,40 | 1,12 |
| Marttila | 2 021 | 1 | 115 | 5,69 | 0,56 |
| Masku | 9 675 | 1 | 638 | 6,59 | 3,12 |
| Merikarvia | 3 169 | 1 | 64 | 2,02 | 0,31 |
| Mynämäki | 7 842 | 1 | 249 | 3,18 | 1,22 |
| Naantali | 19 068 | 2 | 543 | 2,85 | 2,66 |
| Nakkila | 5 548 | 1 | 169 | 3,05 | 0,83 |
| Nousiainen | 4 815 | 0 | 0 | 0,00 | 0,00 |
| Oripää | 1 363 | 1 | 44 | 3,23 | 0,22 |
| Paimio | 10 713 | 2 | 660 | 6,16 | 3,23 |
| Parainen | 15 398 | 4 | 340 | 2,21 | 1,66 |
| Pomarkkku | 2 233 | 0 | 0 | 0,00 | 0,00 |
| Pori | 85 059 | 13 | 2 479 | 2,91 | 12,13 |
| Punkalaidun | 3 003 | 1 | 38 | 1,27 | 0,19 |
| Pyhäranta | 2 075 | 1 | 14 | 0,67 | 0,07 |
| Pöytyä | 8 503 | 3 | 142 | 1,67 | 0,70 |
| Raisio | 24 283 | 2 | 840 | 3,46 | 4,11 |
| Rauma | 39 614 | 3 | 1 387 | 3,50 | 6,79 |
| Rusko | 6 137 | 1 | 350 | 5,70 | 1,71 |
| Salo | 53 546 | 8 | 1 341 | 2,50 | 6,56 |
| Sauvo | 3 047 | 1 | 43 | 1,41 | 0,21 |
| Siikainen | 1 494 | 0 | 0 | 0,00 | 0,00 |
| Somero | 9 027 | 1 | 219 | 2,43 | 1,07 |
| Säkylä | 6 988 | 0 | 0 | 0,00 | 0,00 |
| Taivassalo | 1 622 | 0 | 0 | 0,00 | 0,00 |
| Turku | 187 604 | 35 | 5 156 | 2,75 | 25,24 |
| Ulvila | 13 312 | 1 | 291 | 2,19 | 1,42 |
| Uusikaupunki | 15 404 | 2 | 403 | 2,62 | 1,97 |
| Vehmaa | 2 277 | 0 | 0 | 0,00 | 0,00 |
| Yhteensä | 700286 | 111 | 20429 | 2,92 | 100,00 |
TuNL ja Pallo-Iirot suurimmat seurat pelaajamäärällä mitattuna
Peräti 56 seuraa kasvatti pelaajamääräänsä edellisestä vuodesta. Kokonaispelaajamäärä on pysynyt n. 20 000 pelaajassa piirin seuroissa.
| Seuran nimi | Pelipassit 2016 |
Pelipassit 2017 |
Erotus 2016 vs 2017 |
nousu% tai lasku% |
| AC HIMMELI | 0 | 0 | ||
| ACADEMIC FOOTBALL CLUB CAMPUS | 44 | 52 | 8 | 18,2 |
| ALASTARON URHEILIJAT | 43 | 62 | 19 | 44,2 |
| ATLEETIKKO KLUBI TURKU | 24 | 28 | 4 | 16,7 |
| AURAN PALOKUNNAN URHEILIJAT | 222 | 244 | 22 | 9,9 |
| BOSNIALAISTEN KULTTUURIKESKUS SUOMESSA (FC BOSNA) |
31 | 43 | 12 | 38,7 |
| EURAN PALLO | 354 | 345 | -9 | -2,5 |
| FC ANKKALINNA | 25 | 29 | 4 | 16,0 |
| FC BODA | 45 | 52 | 7 | 15,6 |
| FC EURAJOKI | 230 | 248 | 18 | 7,8 |
| FC GASELLE | 12 | 18 | 6 | 50,0 |
| FC HALIKKO | 339 | 328 | -11 | -3,2 |
| FC HOT LIPS TURKU | 27 | 33 | 6 | 22,2 |
| FC JAZZ-JUNIORIT | 432 | 427 | -5 | -1,2 |
| FC KAARINA | 0 | 0 | 0 | |
| FC KLIINI | 15 | 17 | 2 | 13,3 |
| FC KOMAR KURDISTAN | 21 | 29 | 8 | 38,1 |
| FC KYPS | 0 | 0 | ||
| FC LIFE | 0 | 0 | ||
| FC NATIONS UNITED | 24 | 15 | -9 | -37,5 |
| FC NUOTEEPEE | 25 | 23 | -2 | -8,0 |
| FC RAUMA | 425 | 481 | 56 | 13,2 |
| FC RUSKON PALLO | 347 | 350 | 3 | 0,9 |
| FC TURKU -82 | 28 | 37 | 9 | 32,1 |
| FC ULVILA | 224 | 291 | 67 | 29,9 |
| FOOTBALL CLUB INTERNATIONAL | 395 | 470 | 75 | 19,0 |
| HARJAVALLAN PALLO | 244 | 231 | -13 | -5,3 |
| HEINON SOIJA FUTSAL | 11 | 16 | 5 | 45,5 |
| HIRVENSALON HEITTO | 25 | 37 | 12 | 48,0 |
| IF KAMRATERNA, ÅBO | 378 | 411 | 33 | 8,7 |
| IHODEN KIRI | 17 | 14 | -3 | -17,6 |
| JYRKKÄLÄN TYKIT | 33 | 41 | 8 | 24,2 |
| KAARINAN NAPPULAT | 385 | 463 | 78 | 20,3 |
| KAARINAN NUORISOKLUBI QARAN | 5 | 17 | 12 | 240,0 |
| KAARINAN PALLOSEURA | 67 | 68 | 1 | 1,5 |
| KAARINAN POJAT | 575 | 386 | -189 | -32,9 |
| KAARINAN REIPAS | 44 | 42 | -2 | -4,5 |
| KALANNIN PALLO -65 | 46 | 42 | -4 | -8,7 |
| KANKAANPÄÄN PALLO | 83 | 194 | 111 | 133,7 |
| KARHU-FUTIS | 257 | 213 | -44 | -17,1 |
| KF KOSOVA | 10 | 26 | 16 | 160,0 |
| KIMITO SPORTFÖRENING | 186 | 229 | 43 | 23,1 |
| KISKON KISKOJAT | 0 | 0 | 0 | |
| KOKEMÄEN PALLO | 150 | 145 | -5 | -3,3 |
| KUUVUOREN LAAKI | 23 | 26 | 3 | 13,0 |
| KY-SPORT | 32 | 33 | 1 | 3,1 |
| LAITILAN JYSKE | 153 | 142 | -11 | -7,2 |
| LAITUMEN PALLO | 19 | 38 | 19 | 100,0 |
| LAUTTAKYLÄN LUJA | 434 | 407 | -27 | -6,2 |
| LIEDON PALLO | 536 | 599 | 63 | 11,8 |
| LITTOISTEN TYÖVÄEN URHEILIJAT | 331 | 314 | -17 | -5,1 |
| LOIMAAN PALLOSEURA | 173 | 166 | -7 | -4,0 |
| LUVIAN VETO | 120 | 108 | -12 | -10,0 |
| MAGEN AKATEMIA | 24 | 28 | 4 | 16,7 |
| MARTTILAN MURTO | 132 | 115 | -17 | -12,9 |
| MASKUN PALLOSEURA | 632 | 638 | 6 | 0,9 |
| MERIKARVIAN INTO | 76 | 64 | -12 | -15,8 |
| MERIMASKUN AHTO | 40 | 33 | -7 | -17,5 |
| MUSAN SALAMA | 705 | 850 | 145 | 20,6 |
| MYNÄMÄEN PALLO -53 | 236 | 249 | 13 | 5,5 |
| MÄNTYLUODON KIRI | 52 | 35 | -17 | -32,7 |
| NAKKILAN NASTA | 163 | 169 | 6 | 3,7 |
| NICE FUTIS | 164 | 138 | -26 | -15,9 |
| NOORMARKUN KOITTO | 236 | 207 | -29 | -12,3 |
| ORIPÄÄN URHEILIJAT | 43 | 44 | 1 | 2,3 |
| PAATTISTEN PAMAUS | 33 | 32 | -1 | -3,0 |
| PAIMION HAKA | 463 | 501 | 38 | 8,2 |
| PALLO-IIROT | 909 | 906 | -3 | -0,3 |
| PARAINEN TEAM -82 | 22 | 22 | 0 | 0,0 |
| PARAISTEN NAPPULALIIGA | 2 | 0 | -2 | -100,0 |
| PARGAS IDROTTSFÖRENING | 240 | 266 | 26 | 10,8 |
| PEIMARI UNITED | 134 | 159 | 25 | 18,7 |
| PERNIÖN URHEILIJAT | 75 | 55 | -20 | -26,7 |
| PERTTELIN PEIKOT | 80 | 125 | 45 | 56,3 |
| PIHLAVAN TYÖVÄEN URHEILIJAT | 147 | 140 | -7 | -4,8 |
| PIIKKIÖN PALLOSEURA | 365 | 394 | 29 | 7,9 |
| PORIN EROTUOMARIT -53 | 8 | 4 | -4 | -50,0 |
| PORIN PALLOILIJAT | 85 | 61 | -24 | -28,2 |
| POTKU -79 | 13 | 19 | 6 | 46,2 |
| PÖYTYÄN KAIMA | 107 | 114 | 7 | 6,5 |
| RAISIO FUTIS | 519 | 807 | 288 | 55,5 |
| RAISION RYHTI | 38 | 33 | -5 | -13,2 |
| RAUMAN JALKAPALLOEROTUOMARIT | 1 | 0 | -1 | -100,0 |
| REPOSAAREN KUNTO | 34 | 42 | 8 | 23,5 |
| RUOSNIEMEN VISA | 30 | 27 | -3 | -10,0 |
| SALON EROTUOMARIKERHO | 2 | 1 | -1 | -50,0 |
| SALON PALLOILIJAT | 554 | 546 | -8 | -1,4 |
| SALON TOVERIT | 17 | 34 | 17 | 100,0 |
| SALON VILPAS | 235 | 252 | 17 | 7,2 |
| SAUVON URHEILIJAT | 79 | 43 | -36 | -45,6 |
| SC WOLVES | 34 | 52 | 18 | 52,9 |
| SOMERON VOIMA | 244 | 219 | -25 | -10,2 |
| TAALINTEHTAAN JÄNTEVÄ | 13 | 12 | -1 | -7,7 |
| TARVASJOEN URHEILIJAT | 18 | 13 | -5 | -27,8 |
| TOEJOEN VEIKOT | 387 | 306 | -81 | -20,9 |
| TORRE CALCIO | 38 | 38 | 0 | 0,0 |
| TPS JUNIORIJALKAPALLO | 644 | 715 | 71 | 11,0 |
| TURUN EROTUOMARIKERHO | 16 | 7 | -9 | -56,3 |
| TURUN KISA-VEIKOT | 230 | 275 | 45 | 19,6 |
| TURUN NAPPULALIIGA | 1579 | 1437 | -142 | -9,0 |
| TURUN PALLOKERHO | 264 | 324 | 60 | 22,7 |
| TURUN PALLO-VEIKOT | 45 | 45 | 0 | 0,0 |
| TURUN PONTEVA | 52 | 42 | -10 | -19,2 |
| TURUN PYRKIVÄ | 67 | 57 | -10 | -14,9 |
| TURUN RAITTIUS KERHO | 0 | 0 | ||
| TURUN TERÄS | 25 | 31 | 6 | 24,0 |
| TURUN TOVERIT | 71 | 88 | 17 | 23,9 |
| TURUN WEIKOT | 351 | 408 | 57 | 16,2 |
| UUDENKAUPUNGIN PALLOKERHO | 311 | 361 | 50 | 16,1 |
| VG -62 | 535 | 510 | -25 | -4,7 |
| YLÄNEEN KIRI | 42 | 28 | -14 | -33,3 |
| ÅBO CLUB DE FÚTBOL | 52 | 52 | 0 | 0,0 |
| ÅBO UNITED | 0 | 0 | 0 | |
| SPL Länsi-Suomi yhteensä | 20084 | 20429 |

